Skip to content

66 Warren AveBellmawr, NJ 08031

Built 1960

Last Sale Price
$141,000
Last Sale Date
Oct 30, 2015

Property Information

Block29
Lot29
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,152
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,200
33%
Improvement Value:$105,000
67%
Total Assessment$156,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,907+0.2%
2024$5,898-3.2%
2023$6,090+1.4%
2022$6,004+1.0%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$141,000

To:

Sq Ft1,152DeedBook 10306, Page 72

Property Sale

Sale
$109,000
DeedBook 9735, Page 772

Property Sale

Sale
$164,697
DeedBook 8866, Page 1934

Property Sale

Sale
$176,900
DeedBook 7934, Page 1411

Property Sale

Sale
$103,400
DeedBook 5262, Page 71

Property Sale

Sale
$66,500
DeedBook 4216, Page 514

Property Built

Built

Year Built: 1960