Skip to content

208 Warren AveBellmawr, NJ 08031

Built 1960

Last Sale Date
Nov 26, 2051

Property Information

Block37
Lot3
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page04

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,152
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,600
36%
Improvement Value:$90,300
64%
Total Assessment$140,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,329+0.2%
2024$5,320-3.2%
2023$5,494+1.4%
2022$5,416+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$104,900

To:

Sq Ft1,152DeedBook 11049, Page 164

Property Built

Built

Year Built: 1960