Skip to content

1159 Romano AveBellmawr, NJ 08031

Built 1941

Last Sale Price
$72,000
Last Sale Date
Jun 2, 2017

Property Information

Block2
Lot12
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,453
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,500
38%
Improvement Value:$77,500
62%
Total Assessment$125,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,728+0.2%
2024$4,720-3.2%
2023$4,874+1.4%
2022$4,805+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$72,000

To:

Sq Ft1,453DeedBook 10662, Page 386

Property Built

Built

Year Built: 1941