Skip to content

1163 Romano AveBellmawr, NJ 08031

Built 1941

Last Sale Price
$30,000
Last Sale Date
Oct 22, 1975

Property Information

Block2
Lot13
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,425
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,500
30%
Improvement Value:$113,300
70%
Total Assessment$160,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,831+0.2%
2024$5,822-3.3%
2023$6,020+1.5%
2022$5,931+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$30,000

To:

Sq Ft1,425DeedBook 3404, Page 119

Property Built

Built

Year Built: 1941