Skip to content

66 Princeton AveBellmawr, NJ 08031

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 7, 2025

Property Information

Block31
Lot34
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage720
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$51,000
38%
Improvement Value:$83,700
62%
Total Assessment$134,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,094+0.2%
2024$5,086-3.2%
2023$5,252+1.4%
2022$5,178+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$75,000

To:

Sq Ft720DeedBook 4673, Page 215

Property Built

Built

Year Built: 1960