Skip to content

160 Princeton AveBellmawr, NJ 08031

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 21, 2022

Property Information

Block36
Lot8
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page04

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage720
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,400
38%
Improvement Value:$82,300
62%
Total Assessment$132,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,019+0.2%
2024$5,011-3.2%
2023$5,174+1.4%
2022$5,101+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$145,000

From:

To:

Sq Ft720DeedBook 11515, Page 1002Recorded10/8/2020

Property Sale

Sale
$154,900
DeedBook 8915, Page 1433

Property Sale

Sale
$72,900
DeedBook 4990, Page 215

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 4694, Page 662

Property Built

Built

Year Built: 1960