Skip to content

909 W Browning RdBellmawr, NJ 08031

Built 1950

Last Sale Price
$107,500
Last Sale Date
Sep 12, 2025

Property Information

Block33
Lot16
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class37
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage740
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$22,800
23%
Improvement Value:$76,200
77%
Total Assessment$99,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,744+0.2%
2024$3,738-3.2%
2023$3,860+1.4%
2022$3,806+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$107,500

To:

Sq Ft740DeedBook 12924, Page 763

Property Sale

Sale
$75,000

To:

Sq Ft740DeedBook 12892, Page 1942Recorded8/12/2025

Property Sale

Sale
$38,000

To:

Sq Ft740DeedBook 4060, Page 588

Property Built

Built

Year Built: 1950