Skip to content

933 W Browning RdBellmawr, NJ 08031

Built 1950

Last Sale Date
Jul 26, 2051

Property Information

Block33
Lot4
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class37
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage740
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$22,600
23%
Improvement Value:$77,500
77%
Total Assessment$100,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,786+0.2%
2024$3,780-3.2%
2023$3,903+1.4%
2022$3,848+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 9646, Page 996

Property Built

Built

Year Built: 1950