Skip to content

1144 Sheridan AveBellmawr, NJ 08031

Built 1960

Last Sale Price
$51,000
Last Sale Date
Aug 15, 1980

Property Information

Block22
Lot13
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,512
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$55,600
32%
Improvement Value:$120,200
68%
Total Assessment$175,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,399+0.2%
2024$6,388-3.3%
2023$6,604+1.5%
2022$6,508+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$51,000

To:

Sq Ft1,512DeedBook 3729, Page 533

Property Built

Built

Year Built: 1960