Skip to content

201 Mercer AveBellmawr, NJ 08031

Built 1960

Last Sale Date
Oct 9, 2053

Property Information

Block39
Lot41
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page04

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,190
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$55,600
33%
Improvement Value:$113,400
67%
Total Assessment$169,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,392+0.2%
2024$6,381-3.2%
2023$6,589+1.4%
2022$6,496+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$150,000

To:

Sq Ft1,190DeedBook 12053, Page 1019

Property Sale

Sale
$140,000

From:

To:

Sq Ft1,190DeedBook 11012, Page 347Recorded11/13/2018

Property Built

Built

Year Built: 1960