Skip to content

1152 Madison AveBellmawr, NJ 08031

Built 1941

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 31, 2063

Property Information

Block3
Lot4
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,873
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$49,800
27%
Improvement Value:$133,900
73%
Total Assessment$183,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,948+0.2%
2024$6,937-3.2%
2023$7,162+1.4%
2022$7,061+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1
DeedBook 2671, Page 279

Property Built

Built

Year Built: 1941