Skip to content

270 Mercer AveBellmawr, NJ 08031

Built 1960

Last Sale Price
$12,900
Last Sale Date
Jun 14, 2068

Property Information

Block42
Lot12
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page04

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,228
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,200
32%
Improvement Value:$104,400
68%
Total Assessment$154,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,597+0.2%
2024$5,588-3.3%
2023$5,778+1.5%
2022$5,693+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$12,900
DeedBook 3068, Page 751

Property Sale

Sale
$12,900

To:

Sq Ft1,228DeedBook 3068, Page 751

Property Built

Built

Year Built: 1960