Skip to content

250 Mercer AveBellmawr, NJ 08031

Built 1960

Last Sale Price
$92,000
Last Sale Date
Jul 21, 2017

Property Information

Block42
Lot7
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page04

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,166
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,200
33%
Improvement Value:$103,500
67%
Total Assessment$153,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,813+0.2%
2024$5,804-3.2%
2023$5,993+1.4%
2022$5,908+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$92,000

To:

Sq Ft1,166DeedBook 10702, Page 500

Property Sale

Sale
$167,000
DeedBook 8845, Page 1930

Property Built

Built

Year Built: 1960