Skip to content

234 Salem AveBellmawr, NJ 08031

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 24, 1994

Property Information

Block43
Lot15
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page04

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,363
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,200
34%
Improvement Value:$99,300
66%
Total Assessment$149,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,404+0.2%
2024$5,395-3.3%
2023$5,579+1.5%
2022$5,497+1.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1960