Skip to content

11 Karr DrBellmawr, NJ 08031

Industrial

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Dec 23, 2008

Property Information

Block48
Lot5
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page05

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$164,500
41%
Improvement Value:$235,500
59%
Total Assessment$400,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,128+0.2%
2024$15,104-3.2%
2023$15,596+1.4%
2022$15,376+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 4812, Page 418

Property Sale

Sale
$43,000
DeedBook 3739, Page 419