Skip to content

Bell & BrowningBellmawr, NJ 08031

Commercial

Last Sale Price
$7,300,000
Last Sale Date
Feb 20, 2023

Property Information

Block50
Lot2
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page06

Building Details

Building Class---
DescriptionSHOPPING CENTER
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage4.8

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$1,459,300
35%
Improvement Value:$2,755,700
65%
Total Assessment$4,215,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$159,411+0.2%
2024$159,158-3.2%
2023$164,343+1.4%
2022$162,025+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$7,300,000

To:

DeedBook 12329, Page 1329

Property Sale

SaleMulti
$410,000
DeedBook 4668, Page 399