Skip to content

14 Adams AveBellmawr, NJ 08031

Built 1944

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 6, 1996

Property Information

Block5
Lot6
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,044
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,000
36%
Improvement Value:$89,400
64%
Total Assessment$139,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,272+0.2%
2024$5,264-3.2%
2023$5,435+1.4%
2022$5,359+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1944