Skip to content

18 Adams AveBellmawr, NJ 08031

Built 1939

Last Sale Price
$151,000
Last Sale Date
Mar 9, 2007

Property Information

Block5
Lot8
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage956
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,000
42%
Improvement Value:$69,000
58%
Total Assessment$119,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,501+0.2%
2024$4,493-3.2%
2023$4,640+1.4%
2022$4,574+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$151,000

To:

Sq Ft956DeedBook 8504, Page 1790

Property Sale

Sale
$83,000
DeedBook 4839, Page 808

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 4520, Page 793

Property Built

Built

Year Built: 1939