Skip to content

1 Kings HwyBellmawr, NJ 08031

Commercial

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Aug 21, 2017

Property Information

Block5
Lot1
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class---
Description1SF1G
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,000
43%
Improvement Value:$100,200
57%
Total Assessment$177,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,702+0.2%
2024$6,691-3.2%
2023$6,909+1.4%
2022$6,812+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000

To:

DeedBook 10710, Page 504

Property Sale

Sale
$51,100
DeedBook 3979, Page 908