Skip to content

129 Dobbs AveBellmawr, NJ 08031

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 7, 1988

Property Information

Block73
Lot10
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page08

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,577
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$45,000
30%
Improvement Value:$105,000
70%
Total Assessment$150,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,673+0.2%
2024$5,664-3.2%
2023$5,849+1.4%
2022$5,766+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1960