Skip to content

141 Dobbs AveBellmawr, NJ 08031

Built 1960

Last Sale Date
Oct 20, 2059

Property Information

Block73
Lot5
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page08

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,281
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$51,000
29%
Improvement Value:$127,100
71%
Total Assessment$178,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,736+0.2%
2024$6,725-3.2%
2023$6,944+1.4%
2022$6,846+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1960