Skip to content

127 Worthington AveBellmawr, NJ 08031

Built 1961

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Dec 5, 2005

Property Information

Block159
Lot1
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page16

Building Details

Building Class17
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,288
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$57,600
33%
Improvement Value:$116,900
67%
Total Assessment$174,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,600+0.2%
2024$6,589-3.2%
2023$6,804+1.4%
2022$6,708+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000

To:

Sq Ft1,288DeedBook 8095, Page 1575

Property Sale

Sale
$139,000
DeedBook 7940, Page 1948

Property Sale

Sale
$82,000
DeedBook 4905, Page 331

Property Sale

Sale
$84,900
DeedBook 4666, Page 492

Property Built

Built

Year Built: 1961