Skip to content

280 Creek RdBellmawr, NJ 08031

Built 1940

Last Sale Price
$30,000
Last Sale Date
Oct 26, 1994

Property Information

Block79
Lot7
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page09

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,416
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$53,800
38%
Improvement Value:$87,200
62%
Total Assessment$141,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,333+0.2%
2024$5,324-3.2%
2023$5,498+1.4%
2022$5,420+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$30,000

To:

Sq Ft1,416DeedBook 4723, Page 542

Property Built

Built

Year Built: 1940