Skip to content

6 Hendrickson AveBellmawr, NJ 08031

Built 1945

Last Sale Price
$32,000
Last Sale Date
Aug 29, 1975

Property Information

Block88
Lot25
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page11

Building Details

Building Class27
Description2SB1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,280
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$48,100
37%
Improvement Value:$82,500
63%
Total Assessment$130,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,689+0.2%
2024$4,681-3.3%
2023$4,842+1.5%
2022$4,770+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$32,000

To:

Sq Ft1,280DeedBook 3395, Page 881

Property Built

Built

Year Built: 1945