Skip to content

14 Park DrBellmawr, NJ 08031

Built 1944

Last Sale Date
Feb 4, 2055

Property Information

Block7
Lot6
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,375
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$49,800
33%
Improvement Value:$101,600
67%
Total Assessment$151,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,726+0.2%
2024$5,717-3.2%
2023$5,903+1.4%
2022$5,820+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1944