Skip to content

57 Anderson AveBellmawr, NJ 08031

Built 1965

Last Sale Date
May 7, 2062

Property Information

Block82
Lot11
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page11

Building Details

Building Class17
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage995
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$49,100
33%
Improvement Value:$99,700
67%
Total Assessment$148,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,628+0.2%
2024$5,619-3.2%
2023$5,802+1.4%
2022$5,720+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$87,000

To:

Sq Ft995DeedBook 5152, Page 353

Property Built

Built

Year Built: 1965