Skip to content

200 N Black Horse PikeBellmawr, NJ 08031

Built 1950

Last Sale Date
Aug 7, 2064

Property Information

Block82
Lot8
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page11

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,100
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$38,900
27%
Improvement Value:$102,700
73%
Total Assessment$141,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,355+0.2%
2024$5,347-3.2%
2023$5,521+1.4%
2022$5,443+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$98,000
DeedBook 9201, Page 565

Property Built

Built

Year Built: 1950