Skip to content

26 Collett CtBellmawr, NJ 08031

Built 1960

Last Sale Date
Jul 13, 2062

Property Information

Block82
Lot13
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page11

Building Details

Building Class17
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,760
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,700
27%
Improvement Value:$138,200
73%
Total Assessment$188,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,144+0.2%
2024$7,133-3.2%
2023$7,365+1.4%
2022$7,261+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$205,000

To:

Sq Ft1,760DeedBook 11997, Page 1125

Property Built

Built

Year Built: 1960