Skip to content

62 Anderson AveBellmawr, NJ 08031

Built 1960

Last Sale Date
Aug 30, 2062

Property Information

Block83
Lot3
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page11

Building Details

Building Class17
Description1SB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,852
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$57,800
29%
Improvement Value:$141,600
71%
Total Assessment$199,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,541+0.2%
2024$7,529-3.2%
2023$7,775+1.4%
2022$7,665+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$213,000

To:

Sq Ft1,852DeedBook 10879, Page 1682

Property Sale

SaleMulti
$192,500
DeedBook 8420, Page 1054

Property Built

Built

Year Built: 1960