Skip to content

38 Summit AveBellmawr, NJ 08031

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 2, 2024

Property Information

Block84
Lot7
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page11

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,389
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$54,200
38%
Improvement Value:$88,400
62%
Total Assessment$142,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,393+0.2%
2024$5,385-3.2%
2023$5,560+1.4%
2022$5,482+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$235,000

To:

Sq Ft1,389DeedBook 12434, Page 25Recorded9/20/2023

Property Built

Built

Year Built: 1955