Skip to content

8 Hendrickson AveBellmawr, NJ 08031

Built 1945

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 2, 2025

Property Information

Block88
Lot24
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page11

Building Details

Building Class27
Description2SB1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$48,100
37%
Improvement Value:$81,800
63%
Total Assessment$129,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,913+0.2%
2024$4,905-3.2%
2023$5,065+1.4%
2022$4,993+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$70,000

To:

DeedBook 5243, Page 559

Property Sale

Sale
$34,000

To:

DeedBook 3583, Page 967

Property Built

Built

Year Built: 1945