Skip to content

25 Brown AveBellmawr, NJ 08031

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 25, 1992

Property Information

Block89
Lot10
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page11

Building Details

Building Class17
Description1.5SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,540
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$56,200
32%
Improvement Value:$119,500
68%
Total Assessment$175,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,645+0.2%
2024$6,634-3.2%
2023$6,851+1.4%
2022$6,754+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950