Skip to content

86 Oak AveBellmawr, NJ 08031

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 1, 2006

Property Information

Block84
Lot22
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page11

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,484
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$57,200
32%
Improvement Value:$122,000
68%
Total Assessment$179,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,777+0.2%
2024$6,767-3.2%
2023$6,987+1.4%
2022$6,888+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1955