Skip to content

57 Wilson AveBellmawr, NJ 08031

Built 1950
Other Exempt

Last Sale Price
$75,000
Last Sale Date
Jul 10, 1992

Property Information

Block91
Lot20
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page11

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,113
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$56,000
40%
Improvement Value:$83,600
60%
Total Assessment$139,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2024$5,021-3.3%
2023$5,193+1.5%
2022$5,116+1.1%
2021$5,062+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$75,000

To:

Sq Ft1,113DeedBook 4568, Page 243

Property Built

Built

Year Built: 1950