Skip to content

66 E Maple AveBellmawr, NJ 08031

Built 1960

Last Sale Price
$197,900
Last Sale Date
Jun 19, 2006

Property Information

Block93
Lot20
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page12

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,377
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$56,400
33%
Improvement Value:$112,100
67%
Total Assessment$168,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,373+0.2%
2024$6,363-3.2%
2023$6,570+1.4%
2022$6,477+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$197,900

To:

Sq Ft1,377DeedBook 8285, Page 478

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 4501, Page 170

Property Built

Built

Year Built: 1960