Skip to content

31 Braisington AveBellmawr, NJ 08031

Built 1965

Last Sale Date
Jul 23, 2058

Property Information

Block97
Lot8
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page12

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,382
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$55,400
31%
Improvement Value:$123,000
69%
Total Assessment$178,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,747+0.2%
2024$6,736-3.2%
2023$6,956+1.4%
2022$6,858+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$140,000

To:

Sq Ft1,382DeedBook 9747, Page 1385

Property Built

Built

Year Built: 1965