Skip to content

27 Harker AvenueBerlin, NJ 08009

Built 1925

Last Sale Price
$182,000
Last Sale Date
Jul 29, 2009

Property Information

Block1003
Lot11
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,530
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,000
34%
Improvement Value:$118,800
66%
Total Assessment$178,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,099+0.9%
2024$6,043+2.1%
2023$5,918+0.6%
2022$5,883-0.8%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$182,000

To:

Sq Ft1,530DeedBook 9100, Page 1848

Property Sale

Sale
$124,000
DeedBook 8826, Page 1137

Property Sale

Sale
$158,000
DeedBook 8126, Page 834

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5077, Page 492

Property Sale

Sale
$796,659
DeedBook 5007, Page 595

Property Sale

Sale
$103,000
DeedBook 4619, Page 137

Property Sale

Sale
$68,000
DeedBook 4138, Page 352

Property Built

Built

Year Built: 1925