Skip to content

13 Day AvenueBerlin, NJ 08009

Built 1960

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Jun 29, 1990

Property Information

Block100
Lot3
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page1

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,578
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$58,500
27%
Improvement Value:$155,100
73%
Total Assessment$213,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,286+0.9%
2024$7,220+2.1%
2023$7,070+0.6%
2022$7,027-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000

To:

Sq Ft1,578DeedBook 4449, Page 574

Property Built

Built

Year Built: 1960