Skip to content

103 Central AvenueBerlin, NJ 08009

Built 1950

Owner
---
Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Sep 17, 2025

Property Information

Block1305
Lot6
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,432
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$64,800
37%
Improvement Value:$112,400
63%
Total Assessment$177,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,794+1.0%
2024$5,739+2.2%
2023$5,615+0.6%
2022$5,580-0.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$315,000
Sq Ft1,432DeedBook 13021, Page 1116Recorded2/9/2026

Property Built

Built

Year Built: 1950