Skip to content

12 Gardens AvenueBerlin, NJ 08009

Built 1960

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Aug 11, 2023

Property Information

Block1305
Lot9
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,771
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$58,800
33%
Improvement Value:$118,200
67%
Total Assessment$177,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,037+0.9%
2024$5,983+2.1%
2023$5,859+0.6%
2022$5,823-0.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 4774, Page 940

Property Built

Built

Year Built: 1960