Skip to content

114 Taunton Avenue WestBerlin, NJ 08009

Built 1950

Last Sale Price
$10,300
Last Sale Date
Oct 22, 1999

Property Information

Block1307
Lot7
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,554
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$63,100
33%
Improvement Value:$128,400
67%
Total Assessment$191,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,532+0.9%
2024$6,473+2.1%
2023$6,339+0.6%
2022$6,300-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$10,300

To:

Sq Ft1,554DeedBook 5053, Page 641

Property Sale

Sale
$126,000
DeedBook 4824, Page 245

Property Sale

Sale
$93,000
DeedBook 4238, Page 89

Property Built

Built

Year Built: 1950