Skip to content

106 Taunton Avenue WestBerlin, NJ 08009

Built 1933

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 12, 2016

Property Information

Block1307
Lot9
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,110
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,400
39%
Improvement Value:$92,800
61%
Total Assessment$151,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,157+0.9%
2024$5,111+2.1%
2023$5,005+0.6%
2022$4,974-0.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$99,500
DeedBook 5126, Page 156

Property Sale

Sale
$94,900
DeedBook 4393, Page 161

Property Built

Built

Year Built: 1933