Skip to content

101 Broad Avenue WestBerlin, NJ 08009

Built 1927

Last Sale Price
$88,000
Last Sale Date
Mar 31, 1998

Property Information

Block1308
Lot5
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,008
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$59,500
39%
Improvement Value:$93,100
61%
Total Assessment$152,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,205+0.9%
2024$5,158+2.1%
2023$5,051+0.6%
2022$5,021-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$88,000

To:

Sq Ft1,008DeedBook 4941, Page 667

Property Built

Built

Year Built: 1927