Skip to content

8 Washington AvenueBerlin, NJ 08009

Built 1905

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 2, 2019

Property Information

Block1401
Lot3
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,691
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$46,600
27%
Improvement Value:$123,800
73%
Total Assessment$170,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,812+0.9%
2024$5,760+2.1%
2023$5,640+0.6%
2022$5,606-0.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5029, Page 575

Property Built

Built

Year Built: 1905