Skip to content

40 Broad Avenue EastBerlin, NJ 08009

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 19, 2022

Property Information

Block1103
Lot10
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page11

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,676
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,100
29%
Improvement Value:$115,300
71%
Total Assessment$162,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,539+0.9%
2024$5,489+2.1%
2023$5,375+0.6%
2022$5,343-0.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950