Skip to content

68 Egg Harbor RoadBerlin, NJ 08009

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 3, 2014

Property Information

Block200
Lot5
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page2

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,622
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,200
27%
Improvement Value:$118,500
73%
Total Assessment$162,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,550+0.9%
2024$5,499+2.1%
2023$5,385+0.6%
2022$5,353-0.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$11,000
DeedBook 5219, Page 268

Property Sale

Sale
$66,000
DeedBook 4160, Page 360

Property Built

Built

Year Built: 1910