Skip to content

48 Jefferson AvenueBerlin, NJ 08009

Built 1950

Last Sale Price
$43,000
Last Sale Date
Nov 23, 2016

Property Information

Block1402
Lot13
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage896
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,900
30%
Improvement Value:$107,200
70%
Total Assessment$153,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,222+0.9%
2024$5,175+2.1%
2023$5,068+0.6%
2022$5,037-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$43,000

To:

Sq Ft896DeedBook 10575, Page 1066

Property Sale

Sale
$42,000

From:

To:

Sq Ft896DeedBook 10575, Page 1056Recorded2/15/2017

Property Sale

Sale
$42,000

From:

To:

Sq Ft896DeedBook 10314, Page 1546Recorded12/28/2015

Property Sale

SaleMulti
$50,000
DeedBook 4641, Page 377

Property Built

Built

Year Built: 1950