Skip to content

12 Hamilton AvenueBerlin, NJ 08009

Built 1957

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Jan 30, 2013

Property Information

Block1402
Lot7
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16.5
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,628
Acreage0.44

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$51,700
30%
Improvement Value:$118,300
70%
Total Assessment$170,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,799+0.9%
2024$5,746+2.1%
2023$5,627+0.6%
2022$5,593-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$145,000

To:

Sq Ft1,628DeedBook 9747, Page 68

Property Built

Built

Year Built: 1957