Skip to content

273 White Horse Pike SoutBerlin, NJ 08009

Built 1990

Last Sale Price
$258,000
Last Sale Date
Oct 29, 2021

Property Information

Block1407
Lot1
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,560
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$44,800
24%
Improvement Value:$142,700
76%
Total Assessment$187,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,396+0.9%
2024$6,338+2.1%
2023$6,206+0.6%
2022$6,169-0.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$258,000

To:

Sq Ft1,560DeedBook 11924, Page 204

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

Sq Ft1,560DeedBook 11115, Page 1098Recorded4/18/2019

Property Sale

Sale
$139,000

From:

To:

Sq Ft1,560DeedBook 10403, Page 1531Recorded5/6/2016

Property Sale

Sale
$8,000
DeedBook 5202, Page 836

Property Built

Built

Year Built: 1990