Skip to content

15 Summit AvenueBerlin, NJ 08009

Built 1970

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Sep 1, 2009

Property Information

Block2202
Lot28
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page22

Building Details

Building Class17
Description1SF,1G
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,544
Acreage1.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$99,500
39%
Improvement Value:$158,200
61%
Total Assessment$257,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,790+0.9%
2024$8,710+2.1%
2023$8,530+0.6%
2022$8,478-0.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft1,544DeedBook 9100, Page 641

Property Built

Built

Year Built: 1970